Публикатор

Projekt "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie wałbrzyskim ziemskim i wałbrzyskim grodzkim (VI)


NAZWA PROJEKTU
Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie wałbrzyskim ziemskim i wałbrzyskim grodzkim (VI)

OKRES TRWANIA
od października 2021 r.  do  grudnia 2022 r.

BUDŻET PROJEKTU
3.826.2 tyś. zł. w tym dofinansowanie ze środków EFS 3.534,4 tys. zł.

CEL PROJEKTU
Cel projektu: Zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz jego utrzymania przez osoby młode do 29 r. ż., w tym w szczególności osoby bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET)

DLA KOGO?
Pomoc adresowana jest do osób bezrobotnych (kobiet i mężczyzn) w wieku 18-29 lat (tj. osób, które ukończyły 18 rok życia a nie ukończyły 30 roku życia), pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu jako bezrobotne.
Planuje się, że w projekcie udział rozpoczną:

  • osoby bezrobotne z kategorii NEET (60% uczestników),
  • osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy (20% uczestników)
  • pozostali bezrobotni. 
RÓWNOŚĆ SZANS
Wybór osób bezrobotnych rekrutowanych do projektu przebiegać będzie zgodnie z zasadami równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasadą równości szans i niedyskryminacji i dążyć będzie do zwiększenia aktywności zawodowej kobiet defaworyzowanych na rynku pracy, co oznacza, że min. 69% wśród uczestników stanowić będą kobiety.

CO ZYSKASZ?
Dla każdego z uczestników projektu (osób bezrobotnych) zostanie skierowana konkretna oferta aktywizacji, którą poprzedzi analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych. Na tej podstawie Urząd będzie realizować odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy. Stąd wszyscy uczestnicy projektu zostaną objęci Indywidualnym Planem Działania, skorzystają z usług pośrednika pracy bądź doradcy zawodowego. Ponadto uzyskają możliwość:
  • odbycia stażu i otrzymania stypendium na czas udziału w tej formie,
  • założenia własnej firmy dzięki jednorazowym środkom na podjęcie działalności gospodarczej,
  • zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, które nastąpi w wyniku umowy zawartej między pracodawcą a Urzędem w ramach prac interwencyjnych lub też doposażenia stanowiska pracy,
  • zdobycia lub podwyższenia kwalifikacji lub kompetencji poprzez udział w szkoleniu lub skorzystanie
    z bonu szkoleniowego,
  • otrzymania bonu na zasiedlenie, jeśli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania
Ważne! Wszystkie powyższe usługi adresowane do mieszkanek i mieszkańców miasta Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego są bezpłatne.

ZAŁOŻENIA (dot.osób bezrobotnych)
Osiągnięcie efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 44% dla osób w najtrudniejszej sytuacji (w tym: osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami – do poziomu ISCED 3, imigranci, reemigranci), a także 59,5% dla pozostałych bezrobotnych.
Zapewnienie możliwości skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO.


KONTAKT
  • staże – p. 106, tel. (74) 84 07 378,
  • jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej – p. 104, tel. (74) 84 07 384,
  • wyposażenie lub doposażenie miejsc pracy – p. 105, tel. (74) 84 07 381,
  • szkolenia i bony szkoleniowe – p. 10, tel. (74) 84 07 380,
  • prace interwencyjne oraz bony na zasiedlenie – p. 107, tel. (74) 84 07 367 lub (74) 84 07 368,
  • realizacja projektu – p. 201, tel. (74) 84 07 382. 
DODATKOWE INFORMACJE
  • PO WER – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój Oś priorytetowa I Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy - projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego;
  • osoby bezrobotne z kategorii NEET - zgodnie z definicją przyjętą w PO WER 2014-2020 są to osoby młode w wieku 15-29 lat, które spełniają łącznie trzy następujące warunki: nie pracują (są osobami bezrobotnymi lub biernymi zawodowo), nie kształcą się (nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym), nie szkolą się (nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy);
  • osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy - niepełnosprawni i/lub długotrwale bezrobotni  i/lub osoby o niskich kwalifikacjach;
  • pozostali bezrobotni - nie należący do osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych oraz o niskich kwalifikacjach.

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display