NAZWA PROJEKTU
„Aktywizacja osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie wałbrzyskim ziemskim i wałbrzyskim grodzkim (VII)"
OKRES TRWANIA
od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r.
BUDŻET PROJEKTU
4.578,3 tys. zł w tym wkład UE: 3.891,5 zł i krajowy wkład publiczny: 686,7 tys. zł
CEL PROJEKTU
Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie wałbrzyskim i mieście Wałbrzychu.
DLA KOGO?
Pomoc adresowana jest do 294 osób bezrobotnych (kobiet i mężczyzn) w wieku powyżej 30 roku życia, pozostających bez zatrudnienia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu jako bezrobotne, w tym znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Planuje się, że w projekcie udział rozpoczną:
- osoby z niepełnosprawnościami,
- długotrwale bezrobotni,
- osoby o niskich kwalifikacjach,
- osoby powyżej 50 roku życia,
- pozostali bezrobotni.
POLITYKA HORYZONTALNA
Wybór osób rekrutowanych do projektu przebiegać będzie zgodnie z zasadami równości szans kobiet i mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji i dążyć będzie do zwiększenia aktywności zawodowej kobiet defaworyzowanych na rynku pracy, co oznacza, że min. 54,09 % wśród uczestników stanowić będą kobiety.
CO ZYSKASZ
Dla każdego z uczestników projektu zostanie skierowana konkretna oferta aktywizacji, którą poprzedzi analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych. Na tej podstawie Urząd będzie realizować odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy. Stąd wszyscy uczestnicy projektu zostaną objęci Indywidualnym Planem Działania, skorzystają z usług pośrednika pracy bądź doradcy zawodowego. Ponadto uzyskają możliwość:
- odbycia stażu i otrzymania stypendium na czas udziału w tej formie,
- założenia własnej formy dzięki jednorazowym środkom na podjęcie działalności gospodarczej,
- zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, które nastąpi w wyniku umowy zawartej między pracodawcą
a Urzędem w ramach prac interwencyjnych lub też doposażenia stanowiska pracy, - zdobycia lub podwyższenia kwalifikacji lub kompetencji poprzez udział w szkoleniu.
ZAŁOŻENIA
Osiągnięcie efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 44,3% dla osób w najtrudniejszej sytuacji oraz na poziomie 60,4% dla osób pozostałych. Zapewnienie możliwości skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO WD.
KONTAKT
- jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej – p. 104, tel. (74) 84 07 384,
- wyposażenie lub doposażenie miejsc pracy – p. 105, tel. (74) 84 07 381,
- prace interwencyjne – p. 107, te. (74) 84 07 367 lub (74) 84 07 368,
- szkolenia – p. 10, tel. (74) 84 07 380,
- realizacja projektu – p. 201, tel. (74) 84 07 382.
DODATKOWE INFORMACJE
- RPO WD – Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Oś priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.1 Projekty powiatowych urzędów pracy;
- osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy – osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami;
- osoby pochodzące z obszarów wiejskich – osoby przebywające na obszarach słabo zaludnionych, zgodnie ze stopniem urbanizacji (DEGURBA 3); na terenie działania Urzędu do kategorii tej zaliczamy gminy: Walim, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Mieroszów;
- pozostali bezrobotni - nie należący do osób z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych, w wieku 50 lat i więcej, kobiet oraz osób o niskich kwalifikacjach.